Iný kraj, iná dobrota

7. ročník | 2018/2019 | 4. kolo | Kľúčové výročia
Kategória B | Autor | Juraj Vasek

Maximálny počet bodov: 10


Všade, kde je nejaký človek, tam je aj dobré jedlo. Rôzne geografické podmienky formovali lokálnu kuchyňu po stáročia. Rôzne lokálne jedlá i populárne pokrmy mapuje online mapa TasteAtlas.com, s ktorou sa viaže táto úloha. Venuj chvíľu času, aby si sa oboznámil s fungovaním a ovládaním mapy.

Na úvod začneme v Českej republiky. Označ v atlase túto krajinu a prelistuj si populárne jedlá. Keď dôjdeš na koniec, ďalšie môžeš rozbaliť kliknutím na „View More“. Nájdi 6 jedál (2x polievka, 3x dezert/sladké pečivo, 1x hlavný chod), ktoré majú v češtine odlišný názov ako na Slovensku. Uveď český, slovenský názov a odkaz na stránku v TasteAtlas s otvoreným českým jedlom. Rozdiely v gramatike (napríklad vánočka a vianočka) zanedbaj. Vyber tie, kedy je zmena v celom slove alebo v jednom z 2 slov.

Následne prejdi na mapu a v krajinách Veľká Británia, Grécko, Čína, Mexiko, Argentína, Brazília nájdi prvý druh syra, ktorý sa ti zobrazí na mape. Okrem názvu prilož aj odkaz.

V 5 odlišných krajinách nájdi jedlo, ktoré bežne nájdeme aj na Slovensku. V 5 odlišných krajinách nájdi jedlo, ktoré na Slovensku bežne nenájdeme. Prilož odkazy a vyberaj unikátne jedlo v každej krajine. Rôzne druhy jedného jedla a suroviny sa nepočítajú.

Narazil si na nejaký zaujímavý fakt alebo na jedlo, ktoré pochádza z inej oblasti ako sa bežne predpokladá? Uveď aspoň 2. Nápoje pri vyhľadávaní pre účely tejto úlohy zanedbaj.


Diskusia

lock

Odosielanie riešení

Máš vyriešenú úlohu? Zaregistruj sa alebo prihlás sa do svojho konta pre odoslanie riešenia úlohy.