Kus pralesa v mojej domácnosti

8. ročník | 2019/2020 | 2. kolo | Európa a Ázia
Kategória CD | Autor | Veronika Kučminová

Maximálny počet bodov: 10


Žijeme v konzumnej dobe. V 21. storočí často kladieme dôraz najmä na kvantitu, jednoduchú dostupnosť a nízku cenu. Náš životný štýl spôsobuje, že drasticky meníme krajinu okolo nás, a tak v priamom prenose začíname čeliť ekologickej zmene. Jeden z najvýraznejších príkladov, ako konzum ohrozuje našu planétu, sa odohráva na Ázijských ostrovoch v Malajzii a Indonézii1 (ale aj v ďalších tropických oblastiach). Jedná sa o pestovanie palmy olejnej na výrobu palmového oleja- lacnej suroviny, ktorá má ale drahé následky.

Konkrétne v Európe je palmový tuk po repkovom oleji druhý najpoužívanejší. Okrem výhodnej ceny je obľúbený pre vysokú stálosť vo vyprážaní (neprepaľuje sa) a pre tuhé skupenstvo pri izbovej teplote bez potrebných stužovadiel. Aj preto ho nájdeme vo veľkom množstve potravín, krmív pre zvieratá, v kozmetike, v technických olejoch či biopalivách. Aj keď sa uvádza ako zdroj vitamínov A, D, E a K, obsahuje látky, ktoré majú škodlivý účinok na naše zdravie. Avšak za jeho najviac negatívnu stránku sa považuje spôsob produkcie tejto suroviny. V Indonézii a Malajzii bolo viac ako 150 000 km2 pôvodnej prírody zničenej a nahradenej palmovými plantážami nazývanými aj ako zelená púšť. Zabezpečenie pôdy a následná metóda pestovania má na svedomí mnohé problémy v miestnych krajinách a v neposlednom rade má výrazný vplyv na globálne zmeny prostredia našej Zeme.

Tvojou úlohou bude bližšie sa zoznámiť s touto surovinou a vytvoriť experiment formou prieskumu na tému, ako veľmi je vaša domácnosť ovplyvnená palmovým olejom. Na začiatok úlohy odhadni, koľko percent produktov si myslíš, že vo vašej domácnosti môže obsahovať palmový olej.  Vyhľadaj si, aké označenia a názvy môže mať tento tuk v zložení a sprav analýzu vo vašej kuchyni a kúpeľni. Nájdi všetky potravinové výrobky, ktoré palmový olej obsahujú a rovnakým spôsobom preskúmaj aj drogériu a kozmetické doplnky. Zistené dáta čo najefektívnejšie vyhodnoť a matematicky vyjadri celkové zastúpenie výrobkov s palmovým olejom vo vašej domácnosti. Čím precíznejšie a kreatívnejšie metódy použiješ, tým môžeš v úlohe získať viac bodov. 

Druhou časťou tvojho prieskumu bude zistiť informovanosť dospelých členov vo vašej rodine o tomto probléme. Vymysli otázky, ktorými dokážeš zistiť, či ekologický problém s palmovým olejom poznajú a koľko si myslia, že tohto tuku používajú. Zistené výsledky opäť čo najkreatívnejšie a najvhodnejšie vyhodnoť. 
Celý experiment zapíš do formy protokolu a v jeho závere napíš diskusiu, v ktorej uveď aspoň 5 negatívnych dôsledkov produkcie a konzumácie palmového oleja pre životné prostredie a človeka.
--------

1   Až 85% svetovej produkcie palmového oleja sa vyrába práve v Malajzii a Indonézii. Zdroj: https://labak.net/u/rl/153


Diskusia

lock

Odosielanie riešení

Máš vyriešenú úlohu? Zaregistruj sa alebo prihlás sa do svojho konta pre odoslanie riešenia úlohy.