Africké dobrodružstvo na púšti

8. ročník | 2019/2020 | 3. kolo | Afrika a svetový oceán
Kategória E | Autor | Martin Hriňák, Janka Šišková, Michal Semko

Maximálny počet bodov: 6


Afrika je takisto ako Ázia, Európa a Amerika, zemský svetadiel. Tento svetadiel je známy nepríjemnými podmienkami na život, púšťami, suchom, ale aj rôznymi zaujímavými zvieratami. Púšť je okrem iného miestom s rekordne vysokými dennými teplotami, ale aj nízkymi nočnými teplotami. Odmerajte teplotu u vás doma alebo v škole. Potom odmerajte teplotu vonku, na mieste, kde svieti slnko a tiež v tieni. Sú tieto teploty rozdielne? Zoraďte teploty od najmenšej po najväčšiu a napíšte, kde bola teplota najvyššia a kde najnižšia.


V druhej časti úlohy chceme, aby ste zistili, čo je to TOTEM, vyhľadajte si nejaké obrázky rôznych totemov v knihách alebo na internete a pokúste sa vytvoriť vlastný totemNapíšte nám, ako ste ho tvorili, prečo ste vybrali práve tieto farby, vzory, symboly.
Pokúste sa zamerať aj na farby. Ale nie na farby, ktoré si môžeme bežne kúpiť v obchode, ale na farby prírodné. Navrhnite a vyskúšajte, čím by sme mohli maľovať a farbiť, keby sme mali k dispozícii len prírodniny. Pokúste sa do svojho totemu zakomponovať aj prírodné farby.


Určite ste už počuli o tom, že zlato sa môže získavať aj ryžovaním. Zistite, ako presne táto technika funguje a napíšte nám, prečo je možné ryžovaním nájsť zlato. Ryžovanie si môžete jednoducho vyskúšať aj vy. Pripravte si 500 gramov piesku, 250 gramov bežnej zeminy, ktorú nájdete okolo seba, a 10 železných plieškov s~rozmerom 5 mm x 5 mm a hrúbkou približne 0,1 – 0,2 mm. Pliešky dobre premiešaj so zeminou a pieskom. Vyberte si vhodné nástroje na ryžovanie a môžete začať ryžovať. Koľko plieškov sa vám podarilo nájsť za 5 minút ryžovania? Komu z tímu išlo ryžovanie najlepšie? Ak si to skúsili viackrát, napíšte nám, ako a čím sa dala technika ryžovania zlepšiť. Prečo je pre ľudí zlato také dôležité a aké má charakteristické vlastnosti? Podľa dostupnosti materiálu, môžete jednotlivé suroviny nahradiť, prípadne zmeniť množstvo.

 


Diskusia

lock

Odosielanie riešení

Máš vyriešenú úlohu? Zaregistruj sa alebo prihlás sa do svojho konta pre odoslanie riešenia úlohy.