Spoznávame Africkú prírodu

8. ročník | 2019/2020 | 3. kolo | Afrika a svetový oceán
Kategória F | Autor | Jana Kačmáriková, Michal Semko

Maximálny počet bodov: 6


Milí kamaráti,
pozdravujem vás v treťom kole, to znamená, že polovicu súťaže máme za sebou a vy to zvládate naozaj veľmi dobre.
Témou 3. kola je Afrika. Boli ste už niekedy v Afrike? Je tam oveľa teplejšie ako v Európe, ale okrem pralesov kde rastie veľmi veľa krásne zelených rastlín a je tam veľa najrôznejších druhov zvierat, majú v Afrike aj veľké oblasti kde je iba púšť. Nakreslite, ako si predstavujete Afriku, či púšte alebo pralesy.
 


V púšťach sa nachádza aj množstvo oáz. Oázy sú miesta, kde žijú rastliny aj živočíchy, na rozdiel od ostatných miest v púšti. Rastliny môžu rásť v oázach hlavne preto, lebo je tam voda, ktorú potrebujú na život. Vedeli by ste vymenovať aj iné podmienky, ktoré rastliny potrebujú pre svoj život? Nakreslite a pomenujte 2 zvieratá, ktoré žijú v Afrike na púšti.
 

V tomto kole sa zaoberáme aj svetovým oceánom, ktoré obmývajú kontinenty, ktoré sme si v LaBáK-u tento rok predstavili.Viete ako sa volá najhlbšie miesto v oceáne? A z toho vzniká otázka: Viete plávať? Aké plavecké štýly poznáte?

Urobíme si jednoduchý pokus na ktorý budeme potrebovať:
olej, vodu, potravinárske farbivo alebo vodové farby (3x), priesvitné poháriky (5x), pipety alebo kvapátka (3x).

Do štyroch pohárikov nalejeme vodu a do troch pohárikov s vodou rozmiešame farby (do každého jednu farbu), aby sme ich trochu zriedili. V každom poháriku s farbou by mala byť jedna pipeta aby sa farby nezmiešali už pri naberaní.
Najskôr si zoberieme pohár s vodou, a nakvapkáme do neho pipetami farebné kvapky. Čo si myslíte že sa stane s farbami?

Ako ďalší bude nasledovať pohár s olejom. Aj doňho nakvapkajte pipetami farebné kvapky a sledujte čo sa stane. Aký je rozdiel v tom čo sa stalo v pohári s vodou a v pohári s olejom? Prečo si myslíte že sa farebné kvapky správajú inak?

Nezabudnite celý priebeh riešenia úlohy zdokumentovať a priložiť k riešeniu.


Diskusia

lock

Odosielanie riešení

Máš vyriešenú úlohu? Zaregistruj sa alebo prihlás sa do svojho konta pre odoslanie riešenia úlohy.