Vianočná hviezda

7. ročník | 2018/2019 | 3. kolo | Kľúčové výročia
Kategória F | Autor | Janka Šišková, Nela Gloriková, Juraj Vasek

Maximálny počet bodov: 15


Čaká nás najkrajšie obdobie v roku, všetci sa tešíme na Vianoce. Vaša škôlka bude iste krásne vyzdobená. Jedným zo symbolov týchto sviatkov je stromček. Na jeseň už všetkým listnatým stromom  listy opadli, ale ihličnaté stromy sú stále krásne zelené. A práve tie si ľudia už oddávna prinášali domov práve na Vianoce. Pani učiteľka vám môže pred popoludňajším spánkom prečítať rozprávku o škôlke pre vianočné stromčeky.

Libuša Friedová

O vianočnom stromčeku

Niečo ti poviem:  Aj vianočné stromčeky majú škôlku! Čestné slovo, že majú! Iba nie takú škôlku, ktorá má dvere, hračky a pani učiteľky! Vianočné stromčeky majú škôlku v krásnej hore. Pod modrým nebom so slniečkom, s mrakmi, s dažďom aj so snehovými vločkami. Naozaj. Tam každý vianočný stromček najprv spí v hline ako semiačko. No, trocha si tam ešte poleňoší ako bábätko v hnedej perinke. Naozaj si tam podriemkava a zrazu sa začuduje: „Čo to? Tuším mi rastú korienky. A aj ihličnatá kečka. A naozaj! Už nie je semiačkom, ale maličkým smrečkom alebo jedličkou, alebo malilinkou borovicou.

Tak si tam rastie – a zrazu už nie je iba takým ihličnatým bábätkom. A šup! Presadia ho do veľkej lesnej školy. Tam sa má ešte len krásne. Všade okolo má ihličnatých kamarátov. Vietor ho hojdá. Dáždik ho sprchuje. Slniečko ho suší. Snehové vločky mu sadajú na konáriky. Počuje, ako krásne spievajú lesné vtáčiky. Ako tam ďateľ v červenej čiapočke preklopáva stromy, klop, klop, klop! Vidí veveričky, ako si sušia hríbiky na zimu.  „No toto?“ čuduje sa, keď mama medvedica vychováva malých medvedíkov. Pac! Pac! Pacne im, aby počúvali.  Počuje ako v noci dup, dup, dupocú jazvece.  A v noci nad ním svietia všetky hviezdy. Mesiačik sa gúľa nebom ako futbalová lopta na ihrisku! A, samozrejme, vianočný stromček v lesnej škôlke pozná, ako voňajú lesné jahody, černice, čučoriedky. Ba aj ako rozvoniavajú lesné konvalinky! Aj hríbik dubáčik v lesnej tráve! Tak sa potom nečuduj, že vianočný stromček  u vás doma v izbe na Štedrý deň tak zvláštne, neobyčajne a úžasne rozvoniava.

Veď to on ti takto rozpráva, ako sa mal v lesnej škôlke, v lesnej škole.... Čestné slovo!

 

Ako by ste chceli, aby vyzeral váš vianočný stromček? Skúste spoločne nakresliť čo najväčší stromček, ktorý by spĺňal požiadavky každého z vás. Nebojte sa zlepiť pár papierov, prípadne siahnuť po baliacom papieri. Nebojte sa umiestniť na stromček vaše obľúbené ozdoby, predmety a trošku experimentovať.

 V rozprávke ste mohli počuť o 3 druhoch stromov. Ktoré to boli? Všimli ste si niekedy, že niektoré predmety plávajú na vode? Ako je možné, že sa tieto predmety nepotopia? Napríklad ihličie, ľahký list či hmyz (korčuliarky).

Povrchové molekuly vytvárajú na rozhraní medzi kvapalinou a vzduchom akúsi „fóliu“, ktorá je odolná proti pretrhnutiu. Povrchové napätie môžeme teda chápať ako silu, ktorá je potrebná na to, aby sme danú „fóliu“ pretrhli. Vyskúšajte si pokus, pri ktorom môžete pozorovať narušenie povrchového napätia, podarí sa vám nájsť vianočnú hviezdu?

Pomôcky: Tanier s obrázkom na dne, (ale môže byť aj bez neho) voda,  ligotavé trblietky, alebo mleté čierne korenie, saponát, vatová tyčinka na čistenie uší

Postup: Do taniera nalejeme vodu, počkáme, kým sa hladina ustáli a molekuly vody vytvoria povrchové napätie. Hladinu opatrne poprášime trblietkami alebo mletým korením, čím zvýrazníme povrch.  Na vatovú tyčinku naberieme kvapku saponátu, ktorý kvapneme do stredu hladiny.

Nakreslite a napíšte nám, čo pozorujete po kvapnutí saponátu a ako sa Vám pokus páčil. Ak použijete trblietky, pokus bude vianočný.

Ďalším zo spôsobov, ako umožníme predmetom plávať na vode je zvýšenie hustoty a viskozity, čo si ukážeme na ďalšom krátkom pokuse.

Pomôcky: Miska, škrob, voda

Postup: V miske zmeškajte škrob s vodou približne v pomere 2:1. Podľa potreby môžete pridať škrob alebo vodu pre dosiahnutie cielených vlastností. Výsledná zmes má zaujímavé vlastnosti, na rýchly dotyk pôsobí tvrdo, vieme z nej spraviť guličku, ale v priebehu niekoľkých sekúnd sa roztečie. Opíšte ako sa správala, skúste s ňou chvíľu robiť pokusy a napíšte nám ako sa kvapalina správala. Nebojte sa si všetci vyskúšať prácu s touto zmesou.


Diskusia

lock

Odosielanie riešení

Máš vyriešenú úlohu? Zaregistruj sa alebo prihlás sa do svojho konta pre odoslanie riešenia úlohy.