Pod pultom vedy
Pod pultom vedy
Chémia
Vodík
Zmes vodíka s kyslíkom je silno výbušná. Pri dostatku kyslíka vodík horí voľným okom neviditeľným plameňom a svieti ultrafialovým svetlom.
Hélium
Hélium dosahuje pri nízkych teplotách ❄️ stavu supratekutosti, kedy je vnútorné trenie kvapaliny natoľko nízke, 🥛 že dokáže vytekať po stenách nádoby.
Lítium
V 19 storočí sa zistilo, že v oblastiach s menším obsahom lítia v strave a vode 💧🍗, páchali ľudia výrazne častejšie samovraždy a zločiny ⚡🔫💉🚬💊. Dnes sa lítne soli používajú na stabilizáciu 🏥 nálady a liečbu psychických porúch.
Berýlium
Berýlium je kov , ktorý má veľmi špeciálne vlastnosti. Jeho zliatiny máme všetci v našej prenosnej elektronike📱📸💻, no používa sa aj v letectve a medicine🛩️.
Bór
Okrem toho, že bór je hlavnou prímesou do kuchynského a chemického skla ⚗️ je tiež kľúčový prvok pre zachovanie celistvosti bunkových stien.🌿 Ked je ho v pôde málo (<0,8 ppm) môže sa to prejaviť hnednutím končekov.🍂 Veľké množstvá (>1,0 ppm) spomaľujú rast a tiež odumieranie končekov listov. Množstvá nad 1,8 až 2 ppm sú pre väčšinu rastlín toxické. Každá rastlina má svoj rozsah, ktorý dokáže tolerovať. 🌺🌷
Uhlík
Uhlík je nazývaný aj ako kráľ prvkov. 🎖️ K dnešnému dňu je opísaných až 10 miliónov zlúčenín uhlíka a stále objavujeme nové a nové. Do budúcna má tiež veľký potenciál vďaka nanotechnológiám poraziť zaužívaný kremík v elektronike. 📱
Dusík
Všetci ho dýchame i vydychujeme :), je všade okolo nás a sám o sebe je pre nás neškodný. V kvapalnej podobe sa väčšinou skladuje v špeciálnych otvorených nádobách v dobre vetraných miestnostiach aby nedošlo k zníženiu obsahu kyslíka v miestnosti. ⚡ V plynnom skupenstve zaberá až 694-krát väčší objem než ako kvapalina. Tradičné zavreté nádoby s kvapalným dusíkom kvôli vysokému tlaku 💣 po čase vybuchujú.
Kyslík
Priemerný človek v pokoji spotrebuje denne 3 kg kyslíka. Aj keď je tento plyn pre život kriticky dôležitý, vysoké koncentrácie kyslíka vo vzduchu môžu spôsobovať kŕče a záchvaty, čo je veľký postrach predovšetkým pre potápačov. Vďaka vysokej elektronegativite dokáže vytvoriť zlúčeniny (oxidy) s takmer každým prvkom.
Fluór
V poradí 9. prvok Fluór sa môže pýšiť veľmi silnými oxidačnými účinkami, s ktorými prekoná aj kyslík. Už v roku 1670 bola objavená schopnosť kyseliny fluorovodíkovej leptať sklo. Reaktívnosť a toxicitu fluóru v minulosti spoznalo niekoľko 😲 ´´fluórových mučeníkov´´ 😲, teda vedcov, ktorí sa snažili izolovať fluór a následkom otravy fluórom zomreli alebo stratili zrak 👀.
Ohňostroj
Príchod nového roka sa typicky oslavuje ohňostrojom, ktorý vyniká farebnou pestrosťou, a to vďaka rôznym chemickým látkam, z ktorých niekoľko uvádzame podľa farby v tabuľke nižšie.
Neón
Neón má väčšina z nás spojený s tradičnými orandžovo-červenými svetelnými nápismi. Okrem toho je to veľmi nereaktívny a vzácny plyn.
Biológia
Deoxyribonukleová kyselina (DNA)
Je v každom z nás a riadi naše životy od narodenia po smrť. Nie, nehovoríme o nejakej mýtickej bytosti, ale o DNA, ktorá je v súčasnosti dobre preskúmaná, no veľa otázok zostáva nezodpovedaných. Pridáš sa k jej výskumu aj Ty?
List
Dnes sa pozrieme na našich verných producentov kyslíka - rastliny, konkrétne ich dôležité orgány listy. Ktoré rastliny majú podľa Teba najkrajšie listy? Daj prípadne foto do komentárov - nemusíš kráčať ďaleko, postačia nám rastliny z Tvojho domova, prípadne internátu
Kvet
Pre niekoho predmet, ktorý dokáže vyčariť neraz úsmev na tvári 😀😍. Pre rastlinu je to orgán, ktorý rozhoduje o zachovaní generácie a reprodukcii. Podeľ sa s nami v komentári, ktorý kvet ti vždy vyčarí úsmev na tvári? 🌺🌻🌼🌷🌹🏵️💮
Kostra
Kostra človeka tvorí okolo 14 % jeho váhy. Aj napriek tejto hmotnosti je väčšina z kostí dutých a vyplnených kostnou dreňou, ktorá zabezpečuje tvorbu krvi. Málo kto vie, že kosti majú v tele aj zásobovaciu funkciu vápnika a železa, ktoré dokážu uskladniť.
Kostná dreň
Kostná dreň je súčasťou našich kostí už od narodenia. S postupom veku však prechádza z takzvaného červeného typu na žltý. Vo veku 20 rokov je už vo všetkých dutinách dlhých kostí, s výnimkou hornej časti ramennej a stehennej kosti červená kostná dreň nahradená žltou kostnou dreňou.
Chrbtica
Naša chrbtica zohráva veľa dôležitých úloh. ‼️ Okrem iného dokáže aj tlmiť nárazy, a to aj vďaka pružným medzistavcovým platničkám a jej charakteristickému zakriveniu. Práve toto zakrivenie vzniká už v rannom detstve 👶, keď sa učíme chodiť. No nie je chrbtica úžasná?
Srdce
Srdce je dutý svalový orgán, ktorý pumpuje krv cez obehovú sústavu do celého tela. ❤️ To všetko funguje vďaka srdcovému rytmu, ktorý tvoria pravidelné stiahnutia (systola) a ochabnutia (diastola). Počas celého života funguje bez prestávky frekvenciou, ktorá je určená našou fyzickou aktivitou a počas dňa sa pohybuje od 24 úderov za minútu (bpm) 💓 v spánku cez 72 bpm 💓💓 v pokoji až po 200 bpm 💓💓💓 pri tých najťažších športových výkonoch.
Bambus
Niektoré druhy bambusov dokážu vyrásť o 91 centimetrov za 24 hodín. Vďaka tejto rýchlosti sa tieto druby bambusov radia medzi najrýchlejšie rastúce rastliny na svete.
Matematika
Pytagorova veta
V každodennom živote si asi ani neuvedomujeme, aký je náš ľudský svet ´´hranatý´´ - na mnohých miestach sú pravé uhly :) A práve s nimi súvisí najznámejšia a zároveň jedna z najstarších matematických viet - Pytagorova veta - ktorú si dnes pripomíname.
Trojuholník I.
Prinášame ti prvú časť nášho prehľadu informácií o trojuholníku, jedného z najzákladnejších geometrických útvarov, s ktorým sa stretneš v matematike na každom rohu. Poznáš ich všetky?
Trojuholník II.
Trojuholníky sa veľmi často využívajú v matematike na výpočty neznámich častí komplikovaných útvarov, pretože vzťahy na výpočty v trojuholníku sú dobre známe.
Fyzika
Zem
Zem je naša domovská planéta a určite ju máme všetci radi :) Pamätáme si však všetky jej charakteristické ´´rozmery´´ ?
Schematické značky
Vo fyzike a pri vývoji elektroniky sa využívajú ustálené schematické značky. Ich úlohou je prehľadne zobraziť zapojenie. Zároveň rovnakej schéme pochopí ktokoľvek na svete bez ohľadu na jazyk, ktorý sa v danej krajine používa. Prinášame ti základné značky, ktoré sa ti určite oplatí poznať 🤔
Príležitostné
Betlehémska hviezda
Betlehémska hviezda 🌟 je jedným z hlavných symbolov Vianoc. Často sa zobrazuje ako kométa, no skutočnosť v čase narodenia Ježiša mohla byť celkom iná. Možné vysvetlenia Betlehémskej hviezdy 💫 nájdeš zhrnuté v dnešnom príspevku. ⭐ Prajeme Ti krásne Vianoce!