Cesta okolo sveta za 4 roky

7. ročník | 2018/2019 | 3. kolo | Kľúčové výročia
Kategória C | Autor | Ing. Mgr. Martin Hriňák

Maximálny počet bodov: 10


Kapitán George Vancouver (22. jún 1757, King’s Lynn, Norfolk – 10. máj 1798, Richmond upon Thames, Surrey) bol dôstojníkom Kráľovského námorníctva (Royal Navy) a známy prieskumník pobrežia Severnej Ameriky v oblasti súčasnej kanadskej provincie Britská Kolumbia a amerických štátov Washington a Oregon. Jeho Lode HMS Discovery a HMS Chatham vyplávali 1. apríla 1791. Preplávali cez Biskajský záliv a nabrali kurz na Madeiru, no kvôli zlému počasiu a nízkej výkonnosti lode USS Chatham ju minuli a zakotvili až na Kapverdských ostrovoch. Expedícia plávala východnou cestou, zmapovala južné pobrežie Tasmánie a Nového Zélandu a objavila ostrovy Suaréz a Chatham. Od Tahiti pokračovala k Havajským ostrovom.

Vancouver sledoval čiaru pobrežia dnešných amerických štátov Oregon a Washington smerom na sever. V júni 1792 pomenoval zátoku Burrard Inlet po svojom priateľovi, sirovi Harrym Burrardovi. V októbri 1792 poslal poručíka Williama R. Broughtona s niekoľkými člnmi proti prúdu rieky Columbia. Broughtonovi sa podarilo dostať až do Oregonu, ku kaňonu Columbia River Gorge, kde videl a pomenoval stratovulkán Mount Hood. Vancouver vplával až do úžiny Juan de Fuca, ležiacej medzi polostrovom Olympic a Vancouverovým ostrovom s cieľom preskúmať každý záliv a prieplav v oblasti. Často musel použiť člny, keď boli zátoky pre jeho lode priúzke. Stretol španielsku výpravu, ktorú viedli Dionisio Alcala Galiano a Cayetano Valdes y Flores a nejakú dobu spolu mapovali úžinu Puget Sound (pomenovanú po poručíkovi Peterovi Pugetovi).

Kapitán Vancouver neskôr priplával k ostrovu Nootka ležiaceho pri Vancouverovom ostrove, kde ležal najdôležitejší prístav v okolí a kde sa mal stretnúť so španielskym veliteľom. Juan Francisco de la Bodega y Quadra bol veľmi srdečný a priateľský, s Vancouverom si vymenili mapy, ktoré zakreslili a rozhodli sa čakať na ďalšie inštrukcie. Keď neprichádzali, rozhodol sa Vancouver pre ďalší prieskum. Po návšteve Kalifornie koncom roka Vancouver ešte preskúmal Havajské ostrovy.

V ďalšom roku sa Vancouver vrátil späť ku brehom Britskej Kolumbie a vydal sa na sever, až ku 56 ° s.š., no keďže severné oblasti už preskúmal kapitán Cook, otočil sa a priplával naspäť do Kalifornie. Dúfal, že tam stretne Bodegoa y Quadru a splní svoju misiu, no Španiela nenašiel. Zimu strávil opäť na Sandwichových ostrovoch.

V roku 1794 preplával Cookov záliv, kde dosiahol najsevernejšieho miesta svojej plavby. Na spiatočnej ceste do Anglicka preskúmal Galapágy a preplával okolo mysu Horn. Týmto činom oboplával Zem. Vancouver zistil, že Severozápadný prieplav sa nenachádza na mieste, kde sa dlho usudzovalo. Po kapitánovi Vancouverovi bol pomenovaný Vancouverov ostrov a mestá Vancouver v Kanade a v americkom štáte Washington.

Vydaj sa na cestu po jeho stopách a vyznač na mape jeho trasu. Odhadni dĺžku trasy, ktorú pritom prešiel.


Diskusia

lock

Odosielanie riešení

Máš vyriešenú úlohu? Zaregistruj sa alebo prihlás sa do svojho konta pre odoslanie riešenia úlohy.