Hľadáme Jugaad

8. ročník | 2019/2020 | 2. kolo | Európa a Ázia
Kategória E | Autor | Ing. Mgr. Martin Hriňák, Juraj Vasek

Maximálny počet bodov: 6


Na priloženej mape je zobrazená Európa a časť Ázie. Červenou farbou vyfarbite územie, kde
sa nachádza Slovensko. Pomenujte krajiny, s ktorými Slovensko susedí, aj tie, s ktorými
nesusedí, a označte, kde sa nachádzajú. Vyfarbite mapu tak, aby susedné krajiny mali rôznu
farbu. Aký je najmenší počet farieb, ktoré budete na toto ofarbenie potrebovať?



Okrem Európy sa v tomto kole venujeme aj Ázii. V Indii sú ľudia známi tým, ako dokážu improvizovať a spraviť si vlastné zlepšováky. Dokonca majú preto určené vlastné slovo jugaad (čítaj: džugar). Jugaad môžeme definovať ako nejaký zlepšovák, ktorý vám dočasne uľahčí život a jeho výroba väčšinou nič nestojí, lebo je vytvorený z dostupného materiálu. V druhej časti úlohy si preto postavíme vlastný jugaad. 

Na úvod sa zamyslite, čo vás v posledných dňoch potrápilo a chceli by ste to zmeniť. Napríklad zlomený háčik na uterák, padajúci peračník či večne zamotaný kábel od nabíjačky. Pouvažujte, ako by ste mohli zvolený problém vyriešiť. Napríklad namiesto háčika na uterák môžeme použiť starú vidličku prilepenú lepiacou páskou. Vašou úlohou je opísať váš problém, vymyslieť a zrealizovať váš vlastný jugaad. Pri hľadaní inšpirácie si môžete pomôcť nasledujúcim videom: https://labak.net/u/rl/152

Podnebie u nás v Európe a tiež aj v Ázii ovplyvňujú oceánske prúdy. Teplý oceánsky prúd začína v Indickom Oceáne, odtiaľto prúdi okolo Afriky, k Amerike a Európe. Časom sa však ochladzuje, neskôr zmení smer až k antarktíde, časť príde späť k Indii a cyklus sa pravidelne opakuje. Základom pre tento jav je to, že voda s rozdielnou teplotou, má odlišnú hustotu a takiež sa nerada mieša. 

Pre lepšiu predstavu si spravíme pokus. Budeme potrebovať dva priehľadné poháriky, kúsok plastovej fólie alebo tvrdého papiera, dve odlišné vodové farby alebo potravinárske farbivá, teplú a studenú vodu. 

Jeden z pohárov naplníme teplou, druhý studenou vodou až po okraj a odlišne, jemne zafarbíme. Jeden z pohárom prikryjeme fóliou, opatrne otočíme tak aby nevytiekla tekutina a priložíme na druhý pohár. Sledujeme, čo sa deje s kvapalinami. Následne znovu naberieme čerstvú vodu, vymeníme poradie teplej a studenej vody a pokus zopakujeme. Porozprávajte sa o tom, čo ste pozorovali a ako to súvisí s existenciou oceánskych prúdov.

Ak by ste chceli svoj pokus ešte viac rozšíriť, môžete skúsiť pridať do jedného pohára s vodou soľ a sledovať, ako sa bude v tomto pokuse správať.

Svoje zistenia zdokumentujte a priložte do riešenia. Do riešenia nám pošlite taktiež odpovede na  zadané otázky a doplňte ich fotografiami z jednotlivých podúloh.
Tešíme sa na Vaše odpovede a kreatívne riešenia.


Prílohy

attach_fileSúbor k úlohe | mapa.png


Diskusia

lock

Odosielanie riešení

Máš vyriešenú úlohu? Zaregistruj sa alebo prihlás sa do svojho konta pre odoslanie riešenia úlohy.