Austrália

8. ročník | 2019/2020 | 4. kolo | Austrália a Antarktída
Kategória F | Autor | Janka Šišková, Jana Kačmáriková

Maximálny počet bodov: 6


Ahojte kamaráti!
Vitajte v poslednom kole našej súťaže, sme veľmi radi, že ste doteraz vyriešili veľké množstvo úloh a riešite aj naše posledné kolo.

Témou 4. kola sú kontinenty Austrália, Antarktída. Austrália je kontinent, ktorý sa nachádza na južnej pologuli, je to teda na opačnej strane, ako je naša krajina. Prírodne podmienky sú tam iné ako u nás, a vlastne veľa toho je tam inak ako u nás. V Austrálii žijú tiež zaujímavé druhy živočíchov. Počuli ste niekedy o vačkovcoch? Alebo ste už nejakého videli? Vyhľadajte si ich v knihách alebo na internete, môžete si pozrieť aj film Skippi, stepná kengura. Napíšte a nakreslite nám, čo ste o~vačkovcoch zistili.


Austráliu obmýva oceán a moria, preto sa tam často robia preteky lodí. My dnes na pretekanie využijeme povrchové napätie.

Pomôcky: Tácka, alebo plech na pečenie, voda, saponát, výkres, nožnice, ceruzka.

Ceruzkou si na výkres nakreslíme malú loďku a vystrihneme tak, aby mala v~zadnej časti zástrih dlhý cca 3 cm a široký cca 3 -- 5 mm. Na tácku, alebo plech na pečenie koláčov nalejeme vodu, na okraj hladiny opatrne položíme loďku a do vystrihnutého otvoru kvapneme saponát. Pozorujeme, ako sa loďka rozhýbala a opíšte nám vaše pozorovania. Môžete si taktiež zorganizovať preteky lodiek.


Už sa nám konečne trochu otepľuje, ale ešte sa na chvíľu vráťme k tej zime. Druhým spomínaným kontinentom je Antarktída. Je to veľmi studený kontinent. Počas extrémne mrazivých dní teploty klesajú až na -70°C a v Lete je maximálna teplota 5°C. Vraj sa pobyt na Antarktíde dá prirovnať k návšteve cudzej planéty. Prezrite si zopár fotografií z tohto kontinentu. V niektorých krajinách na Zemi sú také horúčavy, že by sa im tam zišlo trochu ľadu z tejto „ľadovej krajiny“. Pokúsime sa pohnúť ľadom bez toho, aby sme sa ho museli dotknúť.

Pomôcky : Kuchynskú soľ (chlorid sodný), kocky ľadu a prírodný špagát, prípadne pevnú niť.

Niť namočte do vody a položte ju na kocku ľadu. Pozdĺž nite nasypte na ľad trochu kuchynskej soli a približne 45 sekúnd počkajte. Nitku zdvihnite a skúste kocku ľadu presunúť. Pozorujte, čo sa bude diať a diskutujte o výsledku pozorovania. Pokus môžete zopakovať, dokiaľ sa vám neminú všetky kocky ľadu. Pomôcť si môžete aj videom na https://labak.net/u/rl/170

Zasnežené a zľadovatené cesty sú nebezpečné, pretože sú veľmi šmykľavé. Po posýpaní soľou
sa ľad na ceste zmení na vodu a opäť možno bezpečnejšie jazdiť. Avšak keby sme sa pokúsili
soľou posýpať cesty napr. na Sibíri, kde teplota v zime dosahuje hodnoty až -60 °C, soľ
nemôže dostatočne znížiť teplotu tuhnutia vody, (lebo posypanie soľou stačí len do teploty
asi -20°C) teda ľad sa v tomto prípade netopí.
Ale na zemi máme aj krajiny s primeranými teplotami, ktoré sú vždy plusové.
A nepotrebujú ani posýpať cesty soľou. Takouto krajinou je napríklad Austrália,
teploty sú tu okolo 20°C. Vedeli ste že najteplejší mesiac v Austrálii je Január?
Tešíme sa na vaše riešenia, fotografie, ktoré nám prosím pošlite v jednom súbore označenom názvom tímu. Ďakujeme za krásne nápady a riešenia a dovidenia v budúcom školskom roku.


Diskusia

lock

Odosielanie riešení

Máš vyriešenú úlohu? Zaregistruj sa alebo prihlás sa do svojho konta pre odoslanie riešenia úlohy.