Plavba s priateľským odkazom

7. ročník | 2018/2019 | 3. kolo | Kľúčové výročia
Kategória E | Autor | Ing. Mgr. Martin Hriňák, Juraj Vasek

Maximálny počet bodov: 15


Kapitán George Vancouver (1757, –1798) bol dôstojníkom Kráľovského námorníctva  a známy prieskumník pobrežia Severnej Ameriky v oblasti súčasnej kanadskej provincie Britská Kolumbia a amerických štátov Washington a Oregon. Jeho Lode HMS Discovery a HMS Chatham vyplávali 1. apríla 1791. Preplávali cez Biskajský záliv a nabrali kurz na Madeiru, no kvôli zlému počasiu a nízkej výkonnosti lode USS Chatham ju minuli a zakotvili až na Kapverdských ostrovoch. Expedícia plávala východnou cestou, zmapovala južné pobrežie Tasmánie a Nového Zélandu a objavila ostrovy Suaréz a Chatham. Od Tahiti pokračovala k Havajským ostrovom.

Vancouver sledoval čiaru pobrežia dnešných amerických štátov Oregon a Washington smerom na sever. V júni 1792 pomenoval zátoku Burrard Inlet po svojom priateľovi, sirovi Harrym Burrardovi. V októbri 1792 poslal poručíka Williama R. Broughtona s niekoľkými člnmi proti prúdu rieky Columbia. Broughtonovi sa podarilo dostať až do Oregonu, ku kaňonu Columbia River Gorge, kde videl a pomenoval stratovulkán Mount Hood. Vancouver vplával až do úžiny Juan de Fuca, ležiacej medzi polostrovom Olympic a Vancouverovým ostrovom s cieľom preskúmať každý záliv a prieplav v oblasti. Často musel použiť člny, keď boli zátoky pre jeho lode priúzke. Stretol španielsku výpravu, ktorú viedli Dionisio Alcala Galiano a Cayetano Valdes y Flores a nejakú dobu spolu mapovali úžinu Puget Sound (pomenovanú po poručíkovi Peterovi Pugetovi).

Kapitán Vancouver neskôr priplával k ostrovu Nootka ležiaceho pri Vancouverovom ostrove, kde ležal najdôležitejší prístav v okolí a kde sa mal stretnúť so španielskym veliteľom. Juan Francisco de la Bodega y Quadra bol veľmi srdečný a priateľský, s Vancouverom si vymenili mapy, ktoré zakreslili a rozhodli sa čakať na ďalšie inštrukcie. Keď neprichádzali, rozhodol sa Vancouver pre ďalší prieskum. Po návšteve Kalifornie koncom roka Vancouver ešte preskúmal Havajské ostrovy.

V ďalšom roku sa Vancouver vrátil späť ku brehom Britskej Kolumbie a vydal sa na sever, až ku 56 ° s.š., no keďže severné oblasti už preskúmal kapitán Cook, otočil sa a priplával nazad do Kalifornie. Dúfal, že tam stretne Bodegoa y Quadru a splní svoju misiu, no Španiela nenašiel. Zimu strávil opäť na Sandwichových ostrovoch.

V roku 1794 preplával Cookov záliv, kde dosiahol najsevernejšieho miesta svojej plavby. Na spiatočnej ceste do Anglicka preskúmal Galapágy a preplával okolo mysu Horn. Týmto činom oboplával Zem. Vancouver zistil, že Severozápadný prieplav sa nenachádza na mieste, kde sa dlho usudzovalo. Po kapitánovi Vancouverovi bol pomenovaný Vancouverov ostrov a mestá Vancouver v Kanade a v americkom štáte Washington.

Vydajte sa na cestu po jeho stopách a vyznačte na mape jeho trasu. Mapu s trasou priložte do riešenia, nezabudnite priložiť aj fotky z priebehu hľadania. Ktoré miesta sa hľadali najťažšie?S recykláciou sme sa už pravdepodobne všetci stretli. Robíme to doma i v škole. Samotný proces recyklácie v zbernom koši nekončí, čo si ukážeme v tejto časti úlohy. Blížia sa Vianoce a s nimi si pripravíme špeciálne vianočné pozdravy a menovky. Kúpiť farebný, krepový, vlnený papier je jednoduché, ale čo tak si vytvoriť vlastný? Ako si teraz ukážeme, je to jednoduché a náš výsledný list papiera môže mať rôznu hrúbku, tvar, farbu, vôňu i ozdoby.

Pomôcky: Rôzne kusy odpadového papiera, mixér, vodu, tkanina/sito (napríklad zo starého trička), veľkú plytnú nádobu s vodou, nejaký pevný materiál.

Na úvod budeme potrebovať zbytky papiera, novín, vreckoviek. Tieto roztrháme na menšie kúsky a s vodou pridáme do mixéra. Ak nie je mixér k dispozícii, vieme improvizovať použitím sklenenej zaváraninovej fľaše a mäkkého papiera (servítky, toaletný papier). Do uzavretej poloplnej fľaše pridáme vodu nejaký objekt (napríklad kamienky) a trasieme s fľašou.

Ďalej budeme potrebovať formu. Formu môžeme vytvoriť z rôznych materiálov, napríklad z dreva, špajdlí, LEGO kociek, PET fliaš. Forma sa skladá z dvoch, do seba zapadajúcich rámov. Na prvú časť rámu pripevníme jemnú sieť, prípadne tkaninu. Položíme druhú časť na prvú a umiestnime do nádoby s vodou.

Do formy nalejeme rozmixovanú zmes papiera a rozprestrieme rovnomerne do rohov a krajov formy. Zvyšnú vodu z formy necháme pomaly pretiecť. Tento proces môžeme urýchliť pomocou špongie alebo valčekom. Odstránime vrchný rám a na obsah formy priložíme ďalšiu tkaninu alebo sieť. Jemne oddelíme náš budúci list papiera od formy otočením hore nohami. Prebytočnú vodu odstránime valčekom alebo iným valcovitým objektom a necháme vysušiť.

Výsledkom je vlastný recyklovaný papier. Tento papier môže nadobudnúť rôzne vlastnosti podľa toho, aký papier sa použije pri vytváraní zmeny, podľa farieb, objektov atď. Taktiež môžete do jednej formy pridať dve rôzne zmesi a oddeliť vykazovacími formami. Vyskúšajte vytvoriť kreatívne vlastné papiere pre každého člena tímu, ktoré je možné využiť ako vianočnú menovku. Nebojte sa skúšať a pozmeniť postup výroby.

Inšpirovať sa môžete aj týmto návodom s obrázkami na https://labak.net/u/rl/117. Tešíme sa na kreatívne výtvory Nezabudnite priložiť fotky z tvorby a slovný komentár z priebehu riešenia úlohy.


Diskusia

lock

Odosielanie riešení

Máš vyriešenú úlohu? Zaregistruj sa alebo prihlás sa do svojho konta pre odoslanie riešenia úlohy.