Tvoríme vločky

7. ročník | 2018/2019 | 4. kolo | Kľúčové výročia
Kategória F | Autor | Janka Šišková, Anička Jambrichová, Juraj Vasek

Maximálny počet bodov: 15


Milí súťažiaci, pred Vami je riešenie posledného kola. Verím, že sa Vám bude dariť. Máte radi sneh? V našich končinách zvyčajne sneží každú zimu, sú však na svete aj také oblasti,  kde sneží málo alebo dokonca vôbec. Vedeli by ste vymenovať aspoň 3? Tento rok nám už snežilo, ale snehu je stále nejako málo. Ako je to teraz u Vás? Máte dosť snehu na sánkovanie? Ja si zopár vločiek vyrobím. Pridáte sa?

Budeme potrebovať:  2 poháre, lyžičku na zamiešanie roztoku, soľ, vodu, chlpaté drôtiky alebo špagátik, trpezlivosť a trochu času.

Postup: https://labak.net/u/rl/129 Do pohára nalejeme vodu, pridáme väčšie množstvo soli, zamiešame a pridávame soľ až sa prestane rozpúšťať. Nasýtený roztok opatrne prelejeme do druhého pohára, aby sa nám tam nedostala žiadna nerozpustená soľ. Z chlpatých drôtikov si zhotovíme vločku a ponoríme ju do slaného roztoku. Pozorujeme... Čo sa stane po niekoľkých dňoch? Svoje pozorovanie opíšte v riešení, pridajte aj fotografie.

Kde bolo tam bolo, za siedmimi horami a siedmimi dolami, narodil sa v Rusku chemik Dimitrij Mendelejev. Miesto, kde sa narodil je označované za mrazivé a chladné. Viete, kde sa narodil?

Nebol jediným dieťaťom svojich rodičov. Vlastne mal 16 ďalších starších súrodencov. Bol najmladším. Ako dieťa bol chorľavý a prežil mnohé choroby. Nakoniec sa z nich však vyliečil. Pretože ak by nie, nemali by sme zoradené chemické prvky. Dnes už vieme, že veci okolo nás sa skladajú z drobných guličiek, ktoré nedokážeme vidieť voľným okom. Práve Dimitrij sa ich rozhodol bližšie spoznať a zoradiť podľa ich vlastností. Keď teraz už vieme, ako chemické prvky fungujú, môžeme si chémiu vyskúšať v praxi. Urobíme si jednoduchý experiment. Budeme potrebovať plytký tanier, mlieko, potravinárske farbivo, tekuté mydlo a tyčinku do uší.

Zatiaľ, čo bude náš prvý pokus pár hodín až dní prebiehať, spravíme si trochu rýchlejší pokus. Do taniera si nalejeme mlieko. Do mlieka dáme pár kvapiek rôzneho potravinárskeho farbiva. Konček tyčinky do uší namočíme do tekutého mydla. Tyčinku namáčame do mlieka s potravinárskym farbivom. Experimentujte s tým, že tyčinku budete dávať do rôznych častí. Pokus zdokumentujte.

Známa slovenská osobnosť - Milan Rastislav Štefánik sa narodil 21.7.1880 v Košariskách. Na školu chodil v Bratislave, v Šoproni, v Szarvasi a v Prahe. V Prahe sa venoval technike a zaujímal sa tiež o hviezdy na oblohe, ktoré neskôr začal tiež študovať. Štefánikove mimoriadne vedomosti prispeli k získaniu priateľov z Česka, medzi dôležitými vedcami aj slovenskými žiakmi. Neskôr odcestoval do Francúzska, kde strávil niekoľko rokov a písal o svojich vedeckých poznatkoch. Zúčastnil sa výpravy na jedny z najvyšších hôr, aby mohol pozorovať vesmír, Slnko a Mars. Neskôr pôsobil aj ako vojak, kde upútal na seba pozornosť odvahou a vynaliezavosťou. Navštívil i Taliansko, no domov sa už živý nevrátil. Milan Rastislav Štefánik spolu s dvomi talianskymi letcami a mechanikom zahynul. Tento rok si pripomíname 100. výročie od jeho tragickej smrti.

Milan Rastislav Štefánik bol mimoriadne vzdelaný človek, ktorý sa venoval rôznym činnostiam. Aby si svoju prácu mohol dôkladne naplánovať, potreboval svoj čas čo najpresnejšie deliť a merať. Akým spôsobom mohol okrem hodín svoj čas merať? Navrhnite a zhotovte zariadenie na meranie času. Zariadenie dôkladne opíšte a tiež dokumentujte na fotografiách, ktoré nám priložte k riešeniu úlohy. Tešíme sa na Vaše kreatívne nápady. Želáme čo najlepšie umiestnenie v súťaži a tešíme sa na stretnutie v ďalšom ročníku našej výnimočnej súťaže LaBáK.

V prípade nerozhodných výsledkov v rámci kategórii E a F je môžeme „na rozstrel“ zverejniť špeciálne 5. kolo len pre kategórie E a F s možnosťou získať až 30 bodov za jednu úlohu. O prípadnom 5. kole budeme informovať e-mailom súčasných riešiteľov a tiež na našej internetovej a Facebookovej stránke súťaže Seminár LaBáK.net


Diskusia

lock

Odosielanie riešení

Máš vyriešenú úlohu? Zaregistruj sa alebo prihlás sa do svojho konta pre odoslanie riešenia úlohy.