Zaujímavosti o Európe a Ázii

8. ročník | 2019/2020 | 2. kolo | Európa a Ázia
Kategória F | Autor | Mgr. Janka Šišková, Juraj Vasek, Jana Kačmáriková

Maximálny počet bodov: 6


Ahojte, milí kamaráti! 
Veľmi sa tešíme, že ste sa rozhodli riešiť ďalšie kolo súťaže LaBáK. Toto kolo je venované Európe. Pani učiteľka Vám ukáže na mape miesto, ktoré sa volá Európa. Je to niekoľko krajín na jednom kontinente. Pokúste sa pohľadať a pomenovať ich. Verím, že dokážete pomenovať aspoň 7 z nich.

Počuli ste už niekedy o sopkách? Môžeme povedať, že je to komín, ktorý vytvorila príroda. Na svete sa nachádza približne 1400 činných sopiek. Aj v Európe sa nachádza niekoľko činných a niekoľko nečinných sopiek. Myslíte, že na Slovensku máme nejakú sopku? Pokúste sa zistiť to. 

Pred miliónmi rokov tvorila Zem roztavená žeravá látka – magma. V ďalšom období magma postupne vychladla a vystriedala ju pevná zemská kôra. Zem nikdy celkom nevychladla, v jej vnútri sa vždy nachádza magma. Tieto roztavené horniny prenikajú na povrch cez trhliny v zemskej kôre, ktoré sa nazývajú sopečnými komínmi. Pod každou sopkou sa nachádza magmatická komora a vulkanický krb. Komoru spája so zemským povrchom sopečný komín, ktorý vyúsťuje do hlavného kráteru. Vedľa neho môžu byť ešte bočné krátery. Sopky bývajú pokojné, dymia, sú neustále aktívne alebo vybuchujú. Prvé dve fázy sú typické pre vyhasnuté sopky. V prípade nepretržitej aktivity z kráteru ustavične vyteká láva a tento stav často narušujú výbuchy, striedajúce sa s upokojením sopky.

Výbuch sopečnej erupcie pracuje podobne ako fľaša so sódou po rozmútení. Podobne ako plyn uväznený v sódovej vode, aj plyn v roztavenej hornine nazývame magma. Neustálymi silnými výbuchmi roztrhne sopku a láva začne vytekať. Dno sopky leží desiatky až stovky metrov po zemským povrchom. Teploty sa pohybujú od 600°C do 1200°C. Niektoré horniny sa preto tavia. Roztavené horniny stúpajú k povrchu a hromadia sa v kôre v miestach ktoré nazývame magmatický krb. Hlavný komín (sopúch) spája zásobník magmy s kráterom na vrchole sopky.

Sopky môžu byť veľmi ničivé, ale dokážu byť aj užitočné. Popol z vulkánov zúrodňuje pôdu. Rastlinstvo je potom väčšie a zdravšie. Teplo z magmy niektorých sopiek premieňa vodu na paru, ktorá sa potom využíva v geotermálnych elektrárňach na výrobu elektriny, alebo ohrievanie vody.
Vaša prvá úloha – zostrojte vlastnú maketu sopky a opíšte ju. Svoju sopku môžete podľa možností aj oživiť s pomocou octu a sódy bikarbóny, sýtenej minerálky alebo bežnej šumienky. 


Okrem Európy sa v tomto kole venujeme aj kontinentu Ázia. Ázia je náš najväčší a najľudnatejší kontinent. Keďže na jednom mieste býva viac obyvateľov, zvyšuje sa aj náročnosť dopravy. Vo väčšine Ázijských miest môžeme sledovať, že tu obyvatelia viac preferujú motorky pred autami. Nie je sa čomu diviť. Sú lacnejšie, spotrebujú menej bendzínu a nevyžadujú až tak veľa času pre získanie vodičského preukazu.

Pre lepšiu predstavu odporúčame si pozrieť napríklad toto video z Vietnamu o prechádzaní cez cestu na https://labak.net/u/rl/150. Predstavte si, že sa vyberiete na výlet do Ázie? Ako by vyzerala vaša motorka? Čo by mala obsahovať a určite by jej nemalo chýbať? Stojan na zubnú kefku? Smerovky?

Nakreslite alebo zostrojte model vašej vysnívanej motorky na výlet do Ázie. Pouvažujte, čo máte najradšej na iných dopravných prostriedkoch (napr. auto, autobus, vlak či bicykel) a ako by sa to dalo pridať na vašu motorku.


Súčastou Ázie je aj Japonsko. Vyskúšame si aj jedno umenie, ktoré pochádza priamo z Japonska. Viete nájsť na mape Japonsko? Toto umenie sa volá origami. Určite pri ňom netreba používať lepidlo, stačí nám len štvorcový papier a dobrú náladu. V poslednej časti tejto úlohy sa preto naučíme poskladať si zajačika (napríklad podĺa https://labak.net/u/rl/151) alebo iné origami primeranej náročnosti.

Do riešenia nám pošlite odpovede na zadané otázky a doplňte ich fotografiami z riešenia zadaní a podúloh.
Tešíme sa na Vaše odpovede a kreatívne riešenia.


Diskusia

lock

Odosielanie riešení

Máš vyriešenú úlohu? Zaregistruj sa alebo prihlás sa do svojho konta pre odoslanie riešenia úlohy.