Pripomenutie velikána Leonarda da Vinciho

7. ročník | 2018/2019 | 1. kolo | 500-sté výročie Leonarda da Vinciho
Kategória E | Autor | RNDr. Danica Božová a Gabriel Paľko a Juraj Vasek

Maximálny počet bodov: 15


Ako všetci dobre vieme, Leonardo da Vinci bol známy nielen kvôli svojím vynálezom, ale aj maľbám. Je jedným z najznámejších maliarov celej histórie. No jednu vlastnosť máte s ním spoločnú aj Vy a to, že určite milujete maľovanie a majstrovanie. Vašou prvou úlohou bude vymyslieť logo Vášho bádateľského tímu a farebne ho zhmotniť / nakresliť na. Skúste zakomponovať veci/myšlienky, ktoré vystihujú každého člena Vášho tímu. Logo v odpoveďovom hárku opíšte a vysvetlite, čo predstavuje a vystihuje. Nebojte sa využiť exotické materiály a veci okolo seba. Svoje logo a postup pri jeho výrobe zdokumentujte a fotku odošlite. Hodnotíme tiež kreativitu a originalitu loga.

Leonardo da Vinci sa zaoberal i anatómiou ľudského tela, kde tvoril detailné kresby dôležitých orgánov v našom tele. Pokiaľ máte možnosť, vypožičajte si 3D modely z vyšších ročníkov na vašej škole, alebo si stiahnite fotografie v priloženom .zip priečinku pod úlohou na stránke LabáK.net. Na YouTube je tiež možné nájsť rôzne animácie a videá s 3D modelmi pre lepšiu predstavu. Dôkladne si ich prezrite a porozprávajte sa ich dôležitosti v našom tele. Následne skúste napodobniť Leonarda a 5 orgánov vymodelujte alebo dôkladne nakreslite.

V súčasnosti sa v modernej anatómii snaží presadiť rozšírená realita, ktorá dokáže pomocou špeciálnych okuliarov vykresľovať 3D modeli v reálnom čase priamo pred vami. Aj keď je táto technológia veľmi drahá, aj vy si môžete spraviť jednoduchý hologram bez väčšej námahy. Potrebujete k tomu iba priehľadný rovný kus plastu, napríklad z obalu na CZ alebo obyčajnú priehľadnú fóliu a lepiacu pásku. Z nej je potrebné vystrihnúť 4 rovnaké trojuholníky, ktoré budú mať mierne zrezaný jeden špic. Môžete si aj pomôcť šablonou na adrese https://labak.net/u/rl/96. Následne zlepte lepiacou páskou trojuholníky do tvaru pyramídy. Pyramídu položte zrezaným špicom do stredu obrazovky smartfónu a prehrajte videá z https://labak.net/u/rl/97. Spravte v miestnosti tmu alebo zavrite mobil do čiernej krabice. Pozorujte z rôznych uhlov a opíšte, čo ste pozorovali. Týchto trojuholníkov si môžete vyrobiť aj viac a zobrať domov.

Za všetky tieto 3 časti získavate body do súťaže. Nemusíte spraviť všetko, ale čím viac spravíte, tým viac bodov môžete získať. Výsledok odosielajte ako jeden súbor za tím.


Diskusia

lock

Odosielanie riešení

Máš vyriešenú úlohu? Zaregistruj sa alebo prihlás sa do svojho konta pre odoslanie riešenia úlohy.