1. zásada znie: „Pozor na kyseliny!“

6. ročník | 2017/2018 | 1. kolo | Pozemná doprava
Kategória CD | Autor | Tomáš Červeň a Martin Orságh

Maximálny počet bodov: 20


Určite si už počul že produkcia plynov ako napríklad oxid uhličitý, spôsobuje kyslé dažde. V chémii dokážeme podľa kyslosti rozdeliť látky na kyslé, zásadité a neutrálne. Zástupcov dokážeme nájsť v každej domácnosti. Napríklad ocot, teda zriedená kyselina octová, alebo šťava z citrónu, obsahujúca kyselinu citrónovú, sú látky kyslé. Naopak roztok sódy vo vode je zásaditý. Neutrálnou látkou je napríklad voda. Ak by si sa však pozrel na zloženie vody z vodovodu, zistil by si, že sa tam nachádzajú aj iné látky, ktoré spôsobujú, že voda je mierne zásaditá. V našom experimente však budeme považovať vodu za neutrálnu. Niektorými látkami zase dokážeme zisťovať a merať kyslosť iných látok. Takéto látky nazývame indikátory. Napríklad výluh z červenej kapusty je výborným indikátorom, pretože mení svoju farbu podľa kyslosti prostredia.

Tvojou úlohou bude získať indikátor z červenej kapusty tak, že jej natrhané listy ponoríš do vriacej vody a silou mierne pučíš. Trochu zo získaného indikátoru odlejeme, pridáme malé množstvo sódy a zamiešame. Postupne opakujeme aj s kyselinou citrónovou respektíve octovou. Gurmánom, ktorý chcú použiť iné kyslé a zásadité látky sa medze nekladú. popíšte farby indikátoru v jednotlivých prostrediach (neutrálne, kyslé, zásadité).

Do malého pohárika (popros ocina o poldecák) nalejeme náš indikátor a pridáme malé množstvo sódy, čo najviac tak, aby sa celá rozpustila. (nebojte sa, možno bude vyžadovať viac pokusov). Následne vymysli zdroj oxidu uhličitého. Medze predstavivosti sa nekladú. Musíš ho však produkovať dostatočne rýchlo, takže sviečka neprichádza do úvahy. Takto vzniknutý oxid uhličitý zavádzaj do vody. Môžeš sa inšpirovať touto aparatúrou.

Podrobne opíš svoju aparatúru na výrobu a zavádzanie oxidu uhličitého, k riešeniu pridaj aj jej fotky. Opíš farebné zmeny počas všetkých krokov a roztok v jednotlivých krokoch odfoť.


Prílohy

attach_fileSúbor k úlohe | Aparatura.png


Diskusia

lock

Odosielanie riešení

Máš vyriešenú úlohu? Zaregistruj sa alebo prihlás sa do svojho konta pre odoslanie riešenia úlohy.