Prvá plavba

8. ročník | 2019/2020 | 1. kolo | Severná a Južná Amerika
Kategória CD | Autor | Anna Jambrichová

Maximálny počet bodov: 15


Keď Krištof Kolumbus v roku 1492 prvýkrát pristál na brehu dnešných Bahám, stretol sa okrem Indiánov a orliakov bielohlavých (symbol dnešných Spojených štátov amerických) i s plodinou, ktorú nikdy predtým nevidel - zemiakmi. Aj napriek tomu, že cesta ako sa zemiaky dostali až k nám na tanier, je zaujímavá, my si radšej skúsime otestovať fyzikálno-chemický princíp na zemiakoch- osmózu. Osmóza, proces, v ktorom sa molekuly rozpúšťadla pohybujú z oblasti s nižšou koncentráciou rozpustenej látky do oblasti s vyššou koncentráciou rozpustenej látky, možno ľahko demonštrovať pomocou experimentov so zemiakmi. Zemiaky sú plné vody a škrobu a získajú vodu, keď sa ponoria do vodnatých roztokov. Naopak, v koncentrovaných roztokoch, ako sú roztoky obsahujúce veľké množstvo škrobu, stratia vodu.  
 
Pokus 1: Pripravte jeden slaný vodný roztok, jeden vodný roztok cukru a pre tretí roztok jednoducho použite vodu z kohútika. Pripravte tri tenké plátky zemiakov - hrubé 1/2 cm. Každý plátok zemiaka vložte do každého z roztokov a plátky nechajte v roztokoch dve hodiny. Ako koncentrované ste roztoky urobili? Čo sa stalo so zemiakmi? Skúste prísť na to, ako funguje osmóza v danom prípade- opíšte ju na jednotlivých roztokoch.
 
Pokus 2: Vyrobte zemiakové „valce“, ktoré majú jednotnú dĺžku a veľkosť: môžete ich napríklad nakrájať na dĺžku 70 mm a priemer 7 mm. Pripravte roztoky soľného roztoku v troch rôznych koncentráciách, 20%, 0,9% a 0,1%. Zmerajte dĺžky a priemery zemiakových bômb pred a po namočení do soľných roztokov dve hodiny. Vypočítajte zmeny v dĺžkach a priemeroch valcov a zakreslite koncentrácie fyziologického roztoku verzus zmeny.


Diskusia

lock

Odosielanie riešení

Máš vyriešenú úlohu? Zaregistruj sa alebo prihlás sa do svojho konta pre odoslanie riešenia úlohy.