Malá ponorka

8. ročník | 2019/2020 | 3. kolo | Afrika a svetový oceán
Kategória CD | Autor | Martin Hriňák, Juraj Vasek

Maximálny počet bodov: 15


V treťom kole LaBáK-u zavítame do hlbín morského sveta. Dnes si zostrojíme malú ponorku a otestujeme ju.
Budeme na to potrebovať malú uzatvárateľnú nádobku, ako je obal z kinder vajíčka alebo dva vrchnáčiky z PET fľaše, cukor, kamienky (ideálne piesok alebo drobný štrk či ryža) a pohár s vodou.

V prvej fáze sa sústredíme na výrobu batysféry, teda malej plávajúcej ponorky. Na začiatok chceme, aby sa naša batysféra tesne ponorila pod vodu. Začneme teda s prázdnymi vrchnáčikmi, ktoré plávajú na vode a obe polovičky začneme postupne plniť štrkom/ryžou ako závažím. Keď sa dostaneme do bodu, kedy sa len tak-tak oba vrchnáčiky držia na hladine, pridáme trochu ešte pár zrniečok alebo kvapiek vody a~obe viečka spojíme -- napríklad zalepíme lepiacou páskou alebo tavnou pištoľou.

Ak sme postupovali správne, naša batysféra by sa mala pomaly potopiť pod hladinu. Predtým, než do našej batysféry prenikne voda a bude nadobro stratená, sa ju pokúsime znovu zachrániť. Začneme preto pridávať do vody cukor a za opatrného miešania ho rozpustíme. Po rozpustení určitého množstva cukru môžeme pozorovať, že naša ponorka vyplávala.

Koľko cukru si spotreboval/a na to, aby ponorka opäť vyplávala? Prečo sa to stalo a ako to súvisí s ponorkami a vodnými živočíchmi? Celý proces výroby a záchrany zdokumentuj fotkami.

Tip na záver: So vzniknutým roztokom vody a cukru si môžeš vyskúšať tvorbu vlastných kryštálov. Potrebuješ na to len špagátik ponorený do stredu pohára s~cukrovým roztokom a niekoľko dní času.


Diskusia

lock

Odosielanie riešení

Máš vyriešenú úlohu? Zaregistruj sa alebo prihlás sa do svojho konta pre odoslanie riešenia úlohy.