Pohárikový prak

6. ročník | 2017/2018 | 3. kolo | Vzdušná doprava
Kategória AB | Autor | Tomáš Červeň a Martin Orságh

Maximálny počet bodov: 20


 Na tento pokus budeme potrebovať niekoľko gumičiek a aspoň 2 plastové poháriky. Na začiatok spoj viac gumičiek do jednej dlhšej (dĺžka vzniknutej novej gumičky je jedným z  predmetov vášho skúmania a treba nájsť ideálny počet). Zoberieme dva plastové poháre, a vonkajšími stranami dna ich spolu zlepíme, tak aby tvorili niečo podobné presýpacím hodinám. Koniec gumičky priložíme ku spojením dnám, natiahneme ju, a obmotáme po obvode zlepených spodkov niekoľko krát, tak aby nám ostala časť. Jednou rukou držíme takto omotané zlepené poháre, a druhou stále napíname gumičku. Tadá... Vytvorili sme niečo ako prak. A teraz tieto poháre pustíme. Neboj chce veľa tréningu, ale po niekoľkých pokusoch, keď sa ti podarí poháre správne vystreliť, uvidíš ich zaujímavú trajektóriu.

Túto trajektóriu opíš a pokús sa vysvetliť, prečo k nasledujúcemu pohybu došlo. Porovnaj tento jav s javom, ku ktorému dochádza na krídlach lietadiel. Prečo je vlastne lietadlo schopné vzlietnuť a udržať sa vo vzduchu? Preskúmaj parametre, ktoré ovplyvňujú trajektóriu. Opíš ich vplyv a navzájom porovnaj.

Ak chceš priložiť k svojmu riešeniu video, môžeš ho nahrať na Youtube alebo na našom odkaze http://labak.net/u/rl/27 , kde do priečinka s názvom úlohy môžeš nahrať video, ktoré ešte pred odoslaním musíš premenovať v tvare kod_ulohy-tvoje_priezvisko.typ_suboru. Do svojho riešenia nezabudni uviesť odkaz na YouTube video alebo informáciu o tom, že si video priložil do príslušného priečinka na vyššie uvedenom odkaze.


Prílohy

attach_fileSúbor k úlohe | obrazok.jpg


Diskusia

lock

Odosielanie riešení

Máš vyriešenú úlohu? Zaregistruj sa alebo prihlás sa do svojho konta pre odoslanie riešenia úlohy.