Po súši celou Amerikou

8. ročník | 2019/2020 | 1. kolo | Severná a Južná Amerika
Kategória E | Autor | Ing. Mgr. Martin Hriňák, Juraj Vasek

Maximálny počet bodov: 6


Amerika sa skladá z dvoch kontinentov - Severnej a Južnej Ameriky, pričom k Severnej Amerike sa radí aj Stredná Amerika. V Amerike sa zároveň nachádza aj veľké množstvo štátov. Zistite, koľko krajín na americkom kontinente vieme prejsť suchou nohou, teda bez toho, aby sme museli lietať alebo plávať. Svoju cestu všetkými krajinami po suchu znázornite na mape.

Vo veľkej časti Severnej a Južnej Ameriky sa vieme po súši cestovať, ale zo Slovenska sa tam tak jednoducho nedostaneme. Našťastie na letenky šetriť ešte nemusíme, nakoľko vieme cestovať aj elektronicky. Pomocou notebooku, interaktívnej tabule alebo mobilu, na adrese https://maps.google.com nájdite Severnú a Južnú Ameriku. Oddiaľte mapu aby sa vám oba kontinenty zmestili na obrazovku. Následne každý člen tímu vyberte náhodné miesto na pevnine a presuňte na neho žltého panáčika služby Google Street View. Vďaka panáčikovi sa môžete poprechádzať na zvolenom mieste a nemusíte pri tom opustiť ani triedu :). Poprechádzajte sa po okolí a porovnajte ako sa líši zvolené miesto s vašou ulicou doma. Vidíte nejaké zaujímavé stromy, hory či sneh? Pokúste sa tieto zaujímavé miesta zhmotniť na papieri alebo čiastočne vymodelovať.

V okolí Severnej a Južnej Ameriky sa nachádzajú aj oblasti, kde sa vyskytuje veľa zemetrasení. Súčasťou vyučovania sú preto aj rôzne praktické cvičenia, čo robiť v prípade zemetrasenia. Čo by ste v prípade zemetrasenia robili vy? V súčasnosti dokážeme zemetrasenia merať, zaznamenávať a predpovedať. Slúži nám k tomu zariadenie zvané seizmometer alebo seizmograf. Skúsime si jeden vytvoriť.

Budeme k tomu potrebovať: Kartónovú krabicu, plastový pohárik, dva špagátiky, fixku, papier, nožnice, lepiacu pásku, nejakú záťaž (napríklad kamienky, mince). V krabici vystrihneme otvor z bočnej strany, aby sme mohli vidieť ako naše zariadenie funguje. Základom seizmografu je pero, ktoré je pripevnené na plastový pohárik so závažím. Ten priviažeme šnúrkou k hornej časti krabice aby na nej voľne viselo. Papier nastriháme na pásiky užšie ako šírka krabice. Pásiky spojíme lepidlom alebo lepiacou páskou na jeden dlhý pásik. Spravíme z bočnej strany krabice dieru pre vstup a výstup nášho papierového pásika, na ktorý sa zapíšu zaznamenané vibrácie. Počas testovania pásik pomaly posúvame a zároveň vyvolávame vybrácie so stolom a seismografom.

Ako môže výsledné zariadenie vyzerať si pozrite tu: https://labak.net/u/rl/145. Celý proces výroby aj spolu s cestou na mape a vytvorenými miestami v Amerike zdokumentujte a odošlite ako riešnie na LaBaK.net


Diskusia

lock

Odosielanie riešení

Máš vyriešenú úlohu? Zaregistruj sa alebo prihlás sa do svojho konta pre odoslanie riešenia úlohy.